Hnev

Čo ovláda hnev?

Nielen smútok či strach môžu spôsobovať, že sa vaše dieťa chvíľami mení na malého satana. Príčina môže byť oveľa prozaickejšia.

Ak sa to vaše malé zadúša od jedu, na vine môžu byť trebárs aj vynechané raňajky. Hlad totiž narúša hormonálnu rovnováhu v tele a spôsobuje, že sa v krvi zníži hladina cukru.

To je signál pre nadobličky, ktoré sa tento nedostatok pokúšajú napraviť a začnú vylučovať stresové hormóny. Medzi nimi aj kortizol a adrenalín, ktorých pracovnou náplňou je zvýšiť hladinu cukru v krvi. Má to však aj odvrátenú stránku. Je všeobecne známe, že tieto hormóny spôsobujú stavy úzkosti, nepokoja, agresivity, paniky a zmätku, čo je ideálny predpoklad na výbuchy zlosti nielen u dieťaťa, ale aj u dospelého. Nízka hladina cukru v krvi vo chvíľach hladu navyše oberá mozog o potrebnú glukózu, čo môže viesť k nezvládnuteľnému správaniu podobne ako u ľudí pod vplyvom alkoholu. Aby ste sa vyhli týmto hormonálnym peripetiám, postarajte sa dieťaťu o pravidelný stravovací režim minimálne päťkrát denne a nikdy nevynechávajte raňajky.

Priveľa sladkostí

Skúste si niekedy zaviesť denníček, do ktorého budete písať, na koľkých sladkostiach, v akých množstvách a koľkokrát za deň si vaše dieťa pochutnáva. Zapíšte všetky keksíky, čokoládové tyčinky, malinovky… Možno zostanete nepríjemne prekvapená a odhalíte ďalšiu možnú príčinu jeho zlostného správania. Lebo tak ako škodí nedostatok cukru, tak škodí aj jeho prebytok. Sladké prázdne kalórie a potraviny s vysokým glykemickým indexom zvyšujú hladinu cukru v krvi. Najhoršie je to nalačno, keď sa po konzumácii sladkosti hladina cukru zvýši veľmi prudko a dieťa na chvíľu pocíti vysoký prílev energie. Problém je však v tom, že naozaj len na chvíľu. Potom totiž nasleduje mohutná reakcia inzulínu, ktorý veľké množstvo cukru rýchlo zníži až pod optimálnu úroveň. Ako prudko teda hladina glukózy v krvnom obehu stúpne, tak prudko aj klesne. A padne na oveľa nižšie hodnoty, než malo dieťa pred požitím chutnej mňamky. Paradoxne v ňom tento stav zase vyvolá hlad. Výsledkom bude opäť hnev, podráždenosť, depresia a úzkosť. Kolotoč zlostenia sa tak „úspešne“ roztočí znova.
Snažte sa preto organizmus dieťaťa nezaťažovať zbytočnými kalóriami v podobe sladkostí a stavte na potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré dokážu v jeho telíčku dlhodobo zachovávať stabilné hladiny glukózy v krvi. Patria medzi ne celozrnné výrobky, sója, zelenina a ovocie.

Únava a nedostatok spánku

Nedostatok spánku je vlastne nenaplnená potreba dieťaťa. Výskumy preukázali, že vyvoláva nerovnováhu v autonómnom ner­vovom systéme, ktorý reguluje telesné reakcie. Autonómny nervový systém sa rozdeľuje na dve časti – dráždivú sympatickú vetvu a pokojnú parasympatickú časť. V stave dobrej nálady prevládajú prirodzené upo­kojujúce mechanizmy parasympatickej vetvy. Ak sa však vplyvom nedostatočného spánku táto krehká rovnováha naruší, v mozgu dieťaťa začne prevládať sympatická časť autonómneho nervového systému, ktorá spôsobuje nervozitu a podráždenosť. Telo bábätka zaplaví adrenalín, zrýchli sa tep srdca a celé sa akoby vyburcuje do útoku. V akej forme sa to potom prejaví na jeho správaní, nie je ťažké si domyslieť.

Prísady v potravinách

O škodlivosti mnohých éčok sa stále vedú spory, dokázalo sa však, že deti sú na chemické prísady v jedle veľmi citlivé. Dnes už vieme, že niektoré aditíva znižujú hladiny dopamínu a noradrenalínu v mozgu, čo vedie k hyperaktívnemu správaniu. Týka sa to syntetických farbív, umelých sladidiel, konzervačných látok i dochucovadiel, ktoré sa pridávajú i do cukríkov, keksíkov, do zmrzliny, sladkých nápojov, vlastne do všetkých bežných potravín. Je celkom logické, že z tohto dôvodu sa éčkam jednoducho nedá vyhnúť. Môžete však študovať príbalové letáky na potravinách a vynechať aspoň potraviny s tými najagresívnejšími prísadami. Alebo kupovať deťom biopotraviny a pripraviť sa na zvýšený prievan v peňaženke, pretože nie sú najlacnejšie. Za vinníkov hyperaktívneho správania sa označujú napríklad E 127, známe ako červené farbivo, čiže ery­tro­zín, ktoré sa pri­dáva i do niek­to­rých cukríkov, ale­bo E 102, žlté farbivo, čiže tartrazín, spôsobujúce aj nepokoj a poruchy spánku. Nájdete ho v džúsoch. Momentálne sa preveruje súvislosť medzi účinkami E 123 – amaran­thu a vznikom depresií. Ne­bez­pečné pre deti sú aj niektoré umelé sladidlá, napríklad aspartam.

Nezrelý emočný mozog

„V emočnom mozgu sa vyvíjajú citové reakcie dieťaťa na vonkajšie podnety. Tento mozog je súčasťou „starého“ mozgu, kde sa nachádzajú štruktúry, ktoré slúžia ako centrá intuície a pudových reakcií,“ vysvetľuje neuro­fyziologička, docentka MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Malé deti nemajú emočný mozog úplne vyvinutý, čo znamená, že ešte nie sú schopné prirodzene potláčať primitívne impulzy, ktoré ich nútia útočiť, behať sem a tam, kričať, podliehať momentálnym náladám alebo sa deštruktívne správať. Jed­noducho sa ešte nevedia vpratať do kože, ale nerobia to zámerne. Kto nemá vedomosti o tom, že emočný mozog dieťaťa dozrieva ešte dlho po narodení, môže si správanie detí vysvetľovať ako drzosť a nevychovanosť. Lenže ony za svoje správanie nemôžu, preto je dôležité, aby ste sa u malých bábätiek vyhli akýmkoľvek formám trestu.

Nízka hladina DHA kyseliny

„Táto kyselina je známejšia pod názvom omega-3 mastná kyselina a má na starosti zachovanie pružnosti membrán mozgových buniek a ich správnu funkciu,“ objasňuje docentka Ostatníková. DHA kyselina je životne dôležitá pre vývin mozgu, myslenie a sústredenie. Zistilo sa, že jej nedostatok takisto môže zapríčiňovať výbuchy zlosti, poruchy spánku a problémy v správaní. Naopak, jej vyvážené množstvo v mozgu zvyšuje hladinu sérotonínu, ľudovo nazývaného aj hormón šťastia. Kyselinu DHA nájdete výdatne zastúpenú v rybom tuku, niektorých druhoch morských rias, ľanových semenách, v menších množstvách sa nachádza aj v orechoch či olivách.

Niektoré ochorenia

„Zlé“ správanie detí ovplyvňujú aj niektoré ochorenia. Za veľkou neposednosťou, impulzívnosťou, podráždenosťou sa môže skrývať hyperaktivita. Ochorenie vyvoláva poškodenie centrálneho nervového systému. Hyperaktívne dieťa chce byť stoj čo stoj stredobodom pozornosti, nevydrží pri hre, nedodržiava žiadne pravidlá alebo nepočúva dospelých. Jednoducho pôsobí ako nevychované, hoci je v skutočnosti choré.
Zdanlivo „neposlušní“ bývajú aj autisti. Najviditeľnejším prejavom autizmu je narušená komunikácia a nefungujúca sociálna väzba s okolím. Autista nevie formulovať ani prejaviť svoje túžby či pocity a nerozumie svojmu okoliu. To všetko v ňom môže vyvolávať veľkú frustráciu, výbuchy zlosti, dieťa sa začne hádzať na zem, trhať si vlasy alebo si inak ubližovať.
Obe ochorenia patria do rúk odborníkov a liečba býva často celoživotná.

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: