Tri lyžičky

Ešte aspoň tri lyžičky!

Ako deti prinútiť jesť? Nijako, ale… To, že jeme aj očami, platí u nich dvojnásobne. Skúste svojich prieberčivých odmietačov nalákať k stolu fantáziou.

Určite to poznáte takmer všetky. Po celodennej naháňačke v poradí: raňajky – škôlka – práca – škôlka – obchod – „debordelizácia“ bytu a tak ďalej, masírované názormi dokonalých žienok domácich, že teplá večera musí byť, ukuchtíte niečo dobré a zdravé. Vaša ratolesť, teda ak ju vôbec za stôl dostanete, má úplne iný názor. Je jej jedno, že ste nad šporákom strávili kopu času, v jedle sa len rýpe a skúša na vás „psie oči“.Čo robiť, keď len zo sladkostí nemôžu naše deti žiť? Kamuflovať! Deti sú hravé bytosti, popustite uzdu svojej fantázii a spravte im z každého jedla zábavu. Drobci milujú zvieratká, panáčiky, obrázky, farbičky a všetko mini. A tak si ani nevšimnú, že ten ksicht s kečupovými ústami, vlasmi z petržlenovej vňate a očami z cherry paradajok bola vlastne chutná desiata.

 Extra tipy

Balíčky
Na štvorčeky chleba položte štvorče­ky tvrdého syra a ozdobte ich stužkou z červenej papriky alebo pažítky ako balíčky.

Sladké volské oko
Vajcia boli včera na večeru. Dnes je na rade falošné volské oko! Na tanier rozlejte vanilkový jogurt a do stredu položte polovicu olúpanej marhule alebo broskyne.


Dážďovka
Opečené kuracie prsia pokrájané na kocky napichnite na špajdľu. Na jed­nom konci ukončite hlavou z cher­ry paradajky, na druhom pažítkovým chvostíkom.

Ovocný ježo
Naládujte ich vitamínmi. Polovicu umytého žltého melóna alebo pomaranča položte na reznú stranu a pozapichujte doň ovocné špízy.

Semafor
Do krajca chleba vykrojte tri kolieska. Druhý krajec natrite maslom a po­ložte naň vedľa seba plátok červenej papriky, plátok tvrdého syra a list šalátu. Zakryte vykrojeným krajcom tak, aby v každom otvore bola iná farba – červená, žltá, zelená.

 O detskom papaní

➤ Niektoré jedlá deťom bežne na prvýkrát nechutia. Kým sa však definitívne vzdáte novej potraviny v ich jedálnom lístku, dajte im ju skúsiť niekoľkokrát. Chute sa totiž menia. Nevnucujte deťom veľkú porciu nového pokrmu, na začiatok stačí, ak skúsia len jednu lyžičku či jeden hryz. V každom prípade však platí: Nenúťte ich!

➤ Buďte im príkladom. Ak sú v jedle prieberčiví rodičia, deti budú takýto postoj považovať za normálny a budú sa správať rovnako.

➤ Na papanie či skúšanie nových chutí využite momenty, keď prídu domov vybehané a vyvetrané. Čerstvý vzduch a pohyb podporujú chuť do jedla.

➤ Kupujte a majte doma len to, čo chcete, aby deti jedli. Tajné maškrty schovávajte tak, aby ich nevideli.

➤ Drobci ocenia, keď beriete do úvahy ich názor. Dajte im na výber, či si k chlebíku dajú uhorku, papriku alebo paradajku.

➤ Najmenšie deti môžu pokrm odmietať, pretože je veľmi horúci alebo, naopak, studený.

➤ Zapojte ich nielen do prestierania stola, ale aj do prípravy jedla. Budú zvedavé na výsledok svojej práce.

➤ Unavené deti, a platí to najmä u tých menších, sú mrzuté a nemajú dosť trpezlivosti na jedenie. Snažte sa jedlo podávať v optimálny čas, keď nie sú príliš uťahané.

➤ Deti, ktoré mávajú problémy s jedením, kopa jedla na tanieri demotivuje. Nakladajte im menšie porcie.

 Toto ich dostane

Jedlé riady
Zmrzlinové kornútiky môžete použiť ako misku na ovocný šalát s jogurtom alebo puding. Úspech bude mať aj polievka vo vydlabanej žemličke so zrezaným vrchom.

Prekvapenie
Pod tanier s jedlom schovajte novú samolepku, pekný obrázok alebo lístok s odkazom: Cez ví­kend pôjdeme na plaváreň! Pre­kvapenie sa však odhalí, až keď všetko na tanieri bude zjedené.

Obrázky
Snažte sa z jedla na tanieri vytvoriť obrázky. Na ich dotvorenie využite zeleninu, ovocie, bylinky. Z tvrdého plátkového syra, ale aj zo striedky chleba vykrajujte formičkou rôzne tvary.

Kamarát za stolom
Pozvite na obed alebo na večeru kamaráta s dobrým apetítom.

Tajomstvo
Schovajte do jedla na tanieri „poklad“. Napríklad pod zemiakovú kašu ukryte baby karotku či hrášok.

Cestovinky
Písmenká v polievke. Cestoviny, to dnes už nemusia byť len rezance či kolienka. Poobzerajte sa v obchode lepšie…

Drobnosti
Deti majú rady jedlá do ruky. Chlieb, hrianky, tvrdý syr im pokrájajte na pa­ličky, podobne aj surovú zeleninu – mrk­vu, uhorku, kaleráb. Pa­lič­ky si môžu namáčať do jo­gurtu, obľúbenej kašičky či pyré.

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: