Mamičkin chlapček

Mamičkin chlapček, ockova princeznička

Čím to je, že my mamy neraz dovolíme viac synátorovi, kým náš drahý zase nedá dopustiť na svoju malú krásavicu?

Ak by ste sa verejne priznali, že svojho Adamka máte „radšej“ ako svo­ju Emku, asi by vás za to všetci okolo minimálne pohľadom ukameňovali.

Pravda však je, že ak prechovávate k jednému zo svojich detí predsa len o niečo väčšiu náklonnosť, hoci si to ani sama pred sebou celkom nepri­znávate, nie ste čud­ná ani nespravodlivá. Súvisí to s tým, že aj vaše rato­lesti v istých ob­dobiach života ako­si prirodzene inklinujú k jednému z vás o čosi viac. „Väč­šina mladších detí inklinuje k mat­ke, lebo sú od nej prirodzene závislé. Okolo druhého až tretieho roka nastáva separácia od matky, dieťa sa oboznamuje s okolím a za­čína si viac všímať otca ako zdroj nových podnetov, výrazne odlišných od opatrovateľských podnetov matky. Dieťa si zvyčajne podvedome vyberá podľa toho, čo je aktuálne pre jeho vývoj dôležité,“ hovorí psychologička Mgr. Miriam Belianska. Ne­roz­lučnú dvojku s jedným z vás môže drobec vytvoriť aj vtedy, ak akosi podvedome cíti, s kým si je povahovo bližší. Takže ak si vaša dvaapolročná slečna začne čoraz častejšie vyberať na objímanie ocinka a na vás iba zlostne gáni, ak jej chcete prekaziť ďalší z roztopašných výstrelkov, udržte si nadhľad, rýchlo ju to prejde, keď bude mať o pár rokov potrebu s vami preberať zlomené srdiečko.

Najdôležitejší muž, najdôležitejšia žena

Vari neexistuje dievčatko, ktoré sa aspoň nejaké obdobie nehrá s bábikami či riadikmi alebo chlapček, ktorý by nestrieľal z po­myselnej pištole. Drobci prirodzene napodobňujú to, ako vás dospelákov vidia a ako vnímajú vašu rolu v rodine. „Už vo veku 5 až 6 rokov si dieťa vytvára identifikáciu s rodičom rovnakého pohlavia, napodobňovaním preberá vzorce správania typického pre pohlavie. Otca vidí v jeho mužskej role, ako sa stará o rodinu a ochraňuje ju, mamu zas ako vedie domácnosť a spoločensky žije,“ vysvetľuje psychologička. Ocko je však supermanom nielen pre každého chlapca, ale aj pre dcérku. Vytvára si cez neho vzťah k opačnému pohlaviu, čo ocení neskôr, keď po nej začnú pokukovať chlapci. To isté platí pre synáčikov, pre ktorých ste zas najdôležitejšou ženou v živote vy. Samozrejme, dokiaľ vás o pár rokov nevystrieda jeho atraktívna kamarátka :-). 

Zamilovaná do ocka

Ak dcérka pravidelne vyznáva vašej polovičke bezhraničnú lásku a plánuje s ockom svadobnú cestu, pokojne ju nechajte užívať si svoje prvé „zamilovanie“. Účinkuje tu totiž takzvaný Elektrin komplex. „Dievča cíti otcovu silu, ktorá je pre ňu príťažlivá a rada by ju získala. Uvedomuje si, že otcovu moc zís­kala mama vzťahom s ním. Iden­ti­fikuje sa teda s matkou a snaží sa neskôr nájsť partnera podobného otcovi,“ objasňuje Mgr. Belianska. Vám bude zas slovká lásky šepkať do uška synček. Podobný Oidipov komplex totiž v opačnom garde fun­guje aj u chlapcov.  „Otec, ktorý získal matku a je prirodzene silnejší, sa pre syna stáva zdrojom úzkosti. Syn sa snaží potlačiť úzkosť tým, že sa identifikuje so silným otcom a potrebu lásky hľadá u partnerky podobnej matke.“ Váš malý nápadník môže svoju žiarlivosť prejavovať dosť búrlivo, napríklad vtedy, keď si vás manžel chce trocha pritúliť, alebo sa vychystáte niekam sami dvaja. V každom prípade dajte deťom oboch pohlaví najavo, že k sebe patríte ako manželia a máte nárok na vlastné súkromie a intimitu.

Chlap aj bez ocka

Ak váš manžel býva na služobných cestách častejšie ako doma, prípadne spolu vôbec nežijete, do istej miery to môže pre vášho synčeka znamenať ujmu. Chýba mu tak totiž obrázok „správneho“ tata, ktorý by mu pomohol stať sa naozajstným chlapom. Postavu muža mu však môžete nahradiť svojím bratom alebo otcom, ktorý chýbajúceho tatka môže perfektne zastúpiť. A vôbec nič nepokazíte, ak aj sebe doprajete nového partnera a synáčikovi veľkého kamaráta.

Najstarší a benjamíni

To, či bude špunt viac obletovať vás alebo vašu polovičku môže závisieť aj od toho, či sa narodil ako najstarší alebo najmladší. „Prvorodené deti mávajú veľmi silný vzťah k otcovi, ale zároveň sú zaťažení strachom, že nesplnia očakávania, ktoré na nich kladie. Prvorodeným, a to bez ohľadu na pohlavie, sa otcovia venujú najviac,“ tvrdí psychologička. Najmenšia ratolesť bude pravdepodobne neob­lom­ne v pätách vám. „Najmladšie dieťa je najviac pripútané k matke. Často sa snaží získať pozornosť otca a predbehnúť prvorodeného, ale na rozdiel od neho to nerobí cez úspechy v škole, ale cez starostlivosť, napodobňujúc tak mamu.“

 Dôležité pravidlá:
➤ nikdy neprekročte hranice rodi­čovského vzťahu, ak aj žijete so synom sama, ukážte mu, že tu nie ste len pre neho a doprajte si z času na čas povyrazenie a čisto dospelácke aktivity, aby nemal pocit, že vás vlastní
➤ ak mienite domácnosť doplniť novým členom – bábätkom alebo partnerom, drobca na to vopred pripravte a doprajte mu napriek zmenenej situácii dostatok pozornosti
➤ nikdy nezasahujte ani sama ne­žiarlite, ak chce vaša dcérka viac času tráviť s ockom, hoci máte pocit, že vy robíte pre ňu viac
a manžel iba zlíže smotanu, vy si vytvorte vlastné babské ri­tuály, napríklad česanie vláskov pred spaním
➤ ak vám manželstvo neklape, nepasujte synátora za otcovho náhradníka tým, že sa mu budete zverovať, aké to máte ťažké, automaticky bude chcieť zo solidarity k vám na seba prevziať zodpovednosť za riešenie problémov,  hoci je na to ešte primalý.

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: