Vzdor u dieťaťa sa môže zhoršiť po nástupe do škôlky

Prvé plačlivé dni v škôlke a odlúčenie ste spolu úspešne zvládli. Malý škôlkar prežíva okolo troch rokov veľmi citlivé obdobie. Trávite s ním oveľa menej času a dieťa sa s tým ťažko vyrovnáva. Vzdor sa môže zintenzívniť.

Nástup do škôlky je dôležitý vývojový skok

V 3 až 4 rokoch, kedy obyčajne dieťa nastúpi do škôlky,  je vzdor na vrchole. Okolo tretieho roku sa počet záchvatov zníži, ale stupňuje sa ich sila. Nástupom do  detského kolektívu, sa veľa vecí dostáva do pohybu. Dieťa sa musí rozlúčiť so statusom mamičkinho maznáčika. Nestará sa oňho už len matka, ale prichádza nová autorita – pani učiteľka. Otvárajú sa mu nové horizonty a možnosti, učí sa veľa nových vecí. Priestory, do ktorých sa dostalo a kontakt s rovesníkmi sú preňho výzvou, ale zároveň môžu byť zdrojom úzkosti a neistoty. Vzdor je prejavom vnútorného napätia, ktoré pramení z vývojových skokov. A nástup do škôlky je určite jedným z nich.

Ťažké rána

Predstavte si nasledovný scenár. Ráno sa chystáte do práce a pripravujete dieťaťu veci do škôlky. Dieťa vstane v dobrej nálade. V okamihu, keď mu oznámite, že sa treba obliekať, napapať a pripraviť sa do škôlky, začne vzdorovať. Obliekanie trvá nekonečne dlho, odmieta jesť, pri odchode si nechce obúvať topánky. Hučí ako siréna, hádže sa o zem, je červené od zlosti. Jednoducho povedané, naťahuje čas. Doma cvičí vaše nervy a keď vstúpi do triedy a zvíta sa s pani učiteľkou, je ako vymenené.

Dieťa inak prežíva čas

Opísaná situácia v období vzdoru vôbec nie je nezvyčajná. Dieťa má odrazu iný rytmus a ono inak vníma čas ako my dospelí. Nechápe, prečo sa musí rýchlo vychystať. Časový stres je živnou pôdou na konflikty s dieťaťom. Preto vám odporúčame vstať radšej skôr, vytvoriť si časovú rezervu a nebojovať s dieťaťom. Potrebuje si prejsť obdobím vzdoru, otestovať protest a zistiť, čo môže. Potrebuje sa uistiť o svojom postavení v rodine, o tom, že mama ho naďalej miluje, aj keď už s ním nie je 24 hodín denne.

Únava rýchlejšie prebúdza vzdor

Záchvat hnevu sa môže opakovať aj po návrate zo škôlky, a to aj kvôli úplnej banalite. Dieťa tam má veľa aktivít a je viac vyčerpané. Únava môže vzdor prebudiť a zlosť môže byť intenzívnejšia. Keď dieťa popoludní vyzdvihnete, snažte sa mu viac venovať. Nebehajte s prachovkou, choďte s ním radšej na ihrisko alebo si čítajte či kreslite. Dieťa nechápe, že kým bolo v škôlke, vy ste boli v práci, a teraz musíte upratovať, lebo nestíhate. Upratovanie a domáce práce si odložte na večer, keď už spí, alebo na víkend. Po určitom čase, keď dieťa nadobudne novú istotu, vytvoríte si aj vy nový systém ako zladiť prácu a rodinu.

Deti v období vzdoru najviac potrápia rodičov

To, že má najviac záchvatov pri vás, tiež nie je nezvyčajné. Deti prejavujú vzdor a agresivitu vtedy, ak sú si isté, že to nevedie k ohrozeniu lásky z vašej strany. Skrátka, vedia, že ich milujete, preto najviac vzdorujú pri vás – rodičoch. Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: