Ako rozhýbať deti ?

Výchova v rodine dokáže zázraky

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké návyky odovzdávate svojmu dieťaťu? Ak ho nevediete k pohybu a zdravej strave, samé si cestu nájde veľmi ťažko. Čo môžete spraviť pre zdravie svojich detí?

Už aj u detí dnes sledujeme rozvoj obezity a cukrovky. Obklopené sú reklamami na nezdravé potraviny, nealkoholické nápoje, spracované a tučné jedlá. Vo vnútri ich na gauči držia počítačové hry, televízia a iné zázraky techniky.

Ako ich teda prinútiť k pohybu a získaniu zdravých návykov? Tu je niekoľko nápadov, zvrátiť trendy, ktoré môžu viesť k skorých fázach ochorenia srdca.

Rozhýbte ich

Pohyb je zdravý. Prospieva celému telu, najmä srdcu ale aj dobrej nálade. Tak ako vytrhnúť malých povaľačov zo zajatia počítača? Spravte z pohybu zábavu. Behanie hore-dole po schodoch, naháňačka na záhrade, ale aj domáce práce sa pri troche kreativity môžu stať zábavnými aeróbnymi aktivitami.

Prípadne len zapnite hudbu a vybláznite sa aj s deťmi tancom. Ukážte deťom, ako im cvičenie môže pomôcť vybiť energiu a relaxovať zároveň. Ak začnete takýto prístup používať pri výchove dosť skoro, nielen že budú deti zdravšie, zároveň si s nimi vybudujete bližší vzťah.

Chrumkanie je fajn

Nie, nemyslíme tým chrumkavé slané krekry alebo sušienky, ale zeleninu a ovocie. Veľa detí síce zeleninu neobľubuje, no mrkva, zelená fazuľka, kukurica, brokolica a karfiol sú s trochou jogurtu ideálnou pochúťkou medzi hlavnými jedlami.

Pravidelný režim

Výskumy potvrdili, že chronický nedostatok spánku môže viesť nielen k urýchleniu vzniku, ale tiež k zvýšeniu závažnosti ochorení súvisiacich s vekom, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita a strata pamäti. U detí by ste mali podporovať vznik akejsi spánkovej rutiny, pri ktorej idú spať každú noc v rovnakom čase.

Rozosmejte ich

Ľudia, ktorí sa vedia zasmiať z plných pľúc, môžu mať silnejší imunitný systém než tí, ktorí žijú v strese. Smiech je pre telo vskutku dobrý. Uvoľňuje chemické látky v mozgu, ktoré podporujú zvyšovanie hladiny energie a dobrú náladu. Výskum ukázal, že 10 minút na veslovacom trenažéri navodí takú tepová frekvenciu, aká sa dá dosiahnuť len jednou minútou srdečného smiechu.

Začnite skoro

Už od detstva by ste sa mali s deťmi rozprávať. Ak v ranom veku pochopia dopad fajčenia a iných zlozvykov na ich zdravie, je lepšia pravdepodobnosť, že si tieto návyky ponesú aj do dospelosti. Ak sa aj spoločné rodinné športovanie stane pravidelnou súčasťou vašich životov, deti od mala budú sledovať príklad zdravého života.

Zdroj:web iZdravie.sk