Naučte deti fúkať nos

Naučte dieťa poriadne fúkať nos! S plným noštekom nádcha neprejde!

Nedávajte ho do škôlky, kým to nevie. Pridajte zdravú stravu a vitamíny v prirodzenej forme, teda ovocie aj zeleninu. Čitateľom webu i Zdravie.sk radí pediater MUDr. Mário Moro.

– Každé ochorenie má priebeh. Po akútnej fáze prichádza rekonvalescencia. Dieťa vyzerá zdravé, ale má vyčerpaný imunitný systém. Ak ide do škôlky, ľahko chytí ďalší vírus. Nechajte ho doma už pri prvom náznaku infekcie. Keď vyzdravie, nedávajte ho zasa hneď do škôlky. Bežná infekcia trvá týždeň až desať dní, poriadna liečba dva až tri týždne.

– Riešiť imunitu škôlkarov nekonečnými vyšetreniami má minimálny efekt. V drvivej väčšine nie je na príčine porucha, len prirodzený vývoj.

– Hoci uvažujete o voľnopredajných prípravkoch, o liekoch na podporu imunity sa poraďte vždy s lekárom.

– Aj vo fáze akútnej infekcie stačí väčšinou málo: pri vysokých horúčkach lieky na jej zníženie, dostatok tekutín, pokoj v domácom prostredí, niekedy kvapky do nosa, ale nepoužívať ich viac ako týždeň.

– Lieky na kašeľ, napriek tomu, že ich je obrovské množstvo, majú veľmi malý účinok. Dokonca je sporné, či treba kašeľ ako základný obranný mechanizmus detského organizmu ovplyvňovať. Ak má päťročný chlapček či dievčatko zjesť za desať dní štyri rôzne sirupy, je to viac škodlivé ako osožné.

– Nádcha, kašeľ a teplota pri inak dobrom zdravotnom stave nie sú záležitosť, s ktorou treba utekať k lekárovi a už vôbec nie na pohotovosť! Počkajte, ako sa budú vyvíjať.

– Čo je naozaj dôležité? Naučte dieťa poriadne fúkať nos! Nedávajte ho do škôlky, kým to nevie. Pridajte zdravú stravu a vitamíny v prirodzenej forme, teda ovocie aj zeleninu. Neprekurujte byt a nezabudnite na každodenný pohyb vonku.

Chcete zrušiť škôlku? Zvážte to!

Je váš škôlkar, stále chorý? Ak máte dobrú škôlku, nezatracujte ju pre prvé ťažkosti. Detské choroby sú na čosi dobré. Bez kontaktu s nimi sa nemôžu vyvíjať IgM protilátky, ktoré sú jednou zo zložiek imunitného systému. Celá imunita potom nestojí za nič. Potrebuje skúsenosť s vonkajším okolím, s podnetom, vyvolávačom reakcií. Ak je ich však veľa – tu vírus, tu baktéria, tu parazit – vyvíjajúci sa detský organizmus ich nedokáže spracovať.

Zdroj: web iZdravie.sk

Mohlo by Vás zaujímať: