Obézne dieťa

Máte doma obézne dieťa?

Počet deti s nadváhou a, žiaľ, aj obéznych, stále stúpa. My rodičia sa musíme pokúsiť tento trend zastaviť!

S deťmi, ktoré vážia na svoj vek oveľa viac kilogramov ako by mali, sa detskí lekári  stretávajú v ordináciách čoraz častejšie. „Všeobecne sú na tom diev­­čatá horšie ako chlapci. Dievčatá sú totiž maškrtnejšie a le­nivejšie ako chlapci. Nie je zriedkavosťou 13- či 14-ročná slečna, ktorá váži vyše šesťdesiat kíl a prí­de s rodičmi do ordinácie po potvrdenie, ktoré ju zbavuje po­vinnosti cvičiť na telesnej výchove v škole. Chlapci v 13 až 15 rokoch ešte rastú, doslova vyhúknu, ale dievčatám sa po menštruácii rast v podstate zastaví a len priberajú,“ vraví detská lekárka MUDr. Katarína Šimovičová.

Zdravé namiesto tukotvorného

Často býva prelomom k horšiemu nástup do školy, keď deti namiesto behania a hrania aspoň pol dňa presedia bez pohybu. Okrem toho sa dostanú k bufetom, kde dobre vedia, čo im chutí. Bežne sú v ponuke čipsy a majonézové bagety, sladučké tyčinky, údajne plné mlieka. Deti v škole tiež málo cvičia a do školy ich veľmi často vozia rodičia, takže aktívneho pohybu majú minimum.
„Aby ste predišli problému s nadváhou u detí, treba začať hneď po narodení so správnym prís­tupom k pohybu a stravovaniu. Dieťa nepotrebuje poznať slad­kú chuť do 2 aj 3 rokovIdeál­ne je naučiť ho piť čistú vodu. Ak sladkosť, tak ovocie, prípadne kúsok kvalitnej čokolády. Žiadne cukríky a napolitánky,“ dôrazne vraví MUDr. Šimovičová. Deťom rozhodne netreba biele pečivo, vyprážané veci či nekvalitné údeniny, v ktorých je priveľa múky. Ak sa vám vymkne stravovanie spod kontroly a dieťa priberie, je v prvom rade potrebné upraviť mu jedálny lístok a uvedomiť si, že ak vytrváte, dieťa sa určite nezdravých kilogramov zbaví. „Diéta nesmie byť drastická, odporúča sa schudnúť maximálne 2 kilá za mesiac. Prvým krokom je obmedziť cukry, ktoré sú aj v chlebe, cestovinách a zemiakoch a me­nia sa v tele na tuk. Jedine ryža nespôsobuje tučnotuVýborné sú jačmenné krúpy, ovsené vločky, aj v mletej müsli podobe. Naučte deti jesť na raňajky, ktoré nikdy nevynechávajte, ovsenú kašu s ovocím. Mlieko nie je nevyhnutné, dôležitá je tekutina. Biely cukor zameňte za tmavý alebo med. Snažte sa presvedčiť deti, aby jedli surovú zeleninu a ovocie. Výborná je kapusta, karfiol, brokolica, červená repa, čierna reďkovka,“ radí lekárka.

Buďte neoblomní

Pri malých deťoch sa pri nasadení zdravšej stravy asi nezaobídete bez mierneho násilia, pri väčších deťoch sa spoliehajte na ich rozumček. Buďte však neoblomní, lebo nadváha je nebezpečná. Spôsobuje choroby srdcovo-cievneho systému, pretože sa zanášajú hladké steny ciev a upchávajú sa koronárne cievy, ktoré vyživujú srdcový sval. Aj mladí ľudia čoraz častejšie dostávajú infarkt. Okrem toho sa dieťaťu kazia zuby, zvyšuje tlak, hrozí mu cukrovka či ochorenie štítnej žľazy, poruchy pečene a, samozrejme, tiež ochorenia pohybového aparátu – deformácie chrbtice, kolenných a bedrových kĺbov. V dospelom veku je častejšia rakovina hrubého čreva či prsníkov.

„Deťom v ambulancii pravidelne meriam tlak a hladinu cholesterolu. Ak prekračuje zdravú hladinu, odporúčame dieťa do špecializovanej ambulancie. Osvedčili sa nám aj odtučňovacie pobyty v detských liečebniach na Slovensku aj v Čiernej Hore,“ vraví MUDr. Šimovičová.

Tipy na zdravé pochúťky

Ovocný koláčik
Z 225 gramov hrubej múky, 90 gramov tmavého cukru, 115 gramov masla a štipky soli si pripravíme mrveničku tak, že maslo rozpustíme v mikrovlnke, posypeme cukrom a múkou a rukou urobíme hrudkovitú hmotu. Do menšieho štvorhranného plechu vymasteného kvapkou olivového oleja dáme vrstvu mrveničky, na ktorú dáme zmes ľubovoľného drobného ovocia. Ideálna je mrazená lesná ovocná zmes z malín, černíc a čučoriedok. Ovocie posypeme zvyškom mrveničky
a pe­čieme na 180 stupňoch dozlatista a na chrumkavo
.

Rokfortový dip
Trojuholník nivy predávaný v priesvitnom celofáne rozpustíme v malom kastróliku. Do rozpusteného syra primiešame jednu kyslú smotanu a vymiešame do hladka. Uhorku, mrkvu, papriku a zeler nakrájame na prúžky a hranolčeky a na­máčame do vychladnutej zmesi. Deti si ani nevšimnú, koľko zjedli „nechtiac“ zeleniny.

Celozrnné taštičky so šošovicou
Dobrodružné indiánske jedlo s jemne pikantnou karí príchuťou. Zmiešame dva diely celozrnnej a diel hrubej múky. Pridávame vodu a miesime, kým nedosiahneme cesto, z ktorého sa dajú vykrajovať kolieska. Pripravené kolieska plníme zmesou. Nadrobno pokrájaný pór a mrkvu udusíme na olivovom oleji a cibuľke, pridáme vopred namočenú a vo vode uvarenú šošovicu, premiešame a naplníme taštičky. Pečieme v rúre, až kým nie sú upečené. Priebežne skúšame vidličkou.

Cestoviny s veľa paradajkami a minimozzarellami
Farebné celozrnné cestoviny uvaríme a scedíme. Na panvici, na troške olivového oleja, chvíľku podusíme na hrubšie nakrájané dva strúčiky cesnaku a cherry paradajky prekrojené na polovičky. Panvicu odstavíme z plynu a na ešte teplú zmes nasypeme minimozzarelly. Tie sa trošku rozpustia a sú veľmi dobré. Cestoviny nasypeme deťom na ta­nier a polejeme paradajkovou omáčkou.

 Dobrá rada:

Ak majú deti práve „diétu“, nedávame im dupľu. Uvarte preto radšej všetkého akurát.

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: